News
Program Transformacji Cyfrowej Województwa Mazowieckiego
30.06.2021
Szanowni Państwo,
uchwałą z dnia 27 kwietnia 2021 r. Nr 630/224/21 Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął do realizacji dokument wdrożeniowy Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2020-2030, jakim jest Program Transformacji Cyfrowej Województwa Mazowieckiego. Pierwsza edycja programu obejmująca realizację przedsięwzięć w latach 2021-2022 zawiera zbiór 38 projektów zapewniających rozwój cyfrowy w takich dziedzinach jak opieka zdrowotna, usługi publiczne, edukacja, ochrona powietrza, planowanie przestrzenne, rolnictwo i przemysł. Wszystko po to, aby wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców i przedsiębiorców w zakresie komfortu życia, bezpieczeństwa i optymalizacji warunków rozwoju.
Przed Mazowszem wciąż stoi wiele wyzwań związanych z realizacją i utrzymaniem podjętych przedsięwzięć. Już dziś niezbędna jest jednak równoległa praca nad projektowaniem i wdrażaniem kolejnych rozwiązań, uzupełniających i wzmacniających efekty obecnych inicjatyw oraz wspierających nowe obszary działalności mieszkańców i przedsiębiorców Mazowsza. Działania te wymagają stabilnego systemu finansowania, jak i zaangażowania oraz współpracy wszystkich środowisk w regionie. Budowa partnerstw to we współczesnym świecie najskuteczniejsza droga do rozwoju – rozwoju dynamicznego, efektywnego i sprawiedliwego. Jedynie udział wszystkich beneficjentów przemian cyfrowych pozwoli na trafne i skuteczne realizowanie kolejnych działań, a cyfryzacja to olbrzymi interdyscyplinarny obszar funkcjonowania zarówno podmiotów publicznych, ośrodków nauki, instytucji otoczenia biznesu, przedsiębiorców, jak i wreszcie każdego mieszkańca. A zatem skoro wszyscy jesteśmy beneficjentami wdrażanych rozwiązań, wszyscy powinniśmy uczestniczyć w ich doborze, projektowaniu i wdrażaniu. Szczególna odpowiedzialność oczywiście spoczywa na jednostkach administracji publicznej, instytucjach zarządczych szczebla rządowego i samorządowego, ale także ośrodkach edukacji, nauki, rozwoju, sektorach przemysłu cyfrowego, nowych technologii i podmiotach wspierających rozwój aktywności społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwo obywatelskie to kluczowy element dobrze ukierunkowanych przemian. To wspólnota świadoma swych praw i potrzeb, aktywna i twórczo współpracująca z organami i podmiotami odpowiedzialnymi za wdrażanie i finansowanie narzędzi rozwoju gospodarczego i społecznego tak, aby transformacja, w tym także transformacja cyfrowa, mogła odbywać się sprawnie i z korzyścią dla nas wszystkich.
Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2020-2030 oraz Program Transformacji Cyfrowej Województwa Mazowieckiego na lata 2021-2022 są dostępne pod adresem: https://geodezja.mazovia.pl/strategia-rozwoju-spoleczenstwa-informacyjnego.html.