News
Koło naukowe „Odkrywcy z Górek” z klasy 2 SP w Górkach – Grubakach w V edycji programu „Być jak Ignacy”
02.11.2020
Koło naukowe „Odkrywcy z Górek” z klasy 2 SP w Górkach – Grubakach w V edycji programu „Być jak Ignacy”
Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Fr. Jaczewskiego w Górkach – Grubakach w roku szkolnym 2020/2021 ponownie bierze udział w programie edukacyjnym “Być jak Ignacy” organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronem honorowym konkursu jest Minister Edukacji Narodowej. Więcej informacji o samym programie znajdziecie tutaj https://bycjakignacy.pl/o-nas
Przypomnijmy, że w roku ubiegłym Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Fr. Jaczewskiego w Górkach – Grubakach było nominowane do nagrody województwa mazowieckiego. Ponadto otrzymało nagrodę specjalną w wysokości 3000 złotych, która została przeznaczona na zakup pomocy dydaktycznych (szafki na laptopy). Było to wyjątkowe osiągnięcie, gdyż w programie uczestniczyło 1500 szkół z całego kraju.
Celem obecnej edycji programu jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców.W tym roku akcja startuje pod hasłem „Nauka to przyszłość”. Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.
Rozpoczęliśmy zdobywanie wiedzy w dziedzinie: Energia. Rysowaliśmy brakujące części wiatraka, żaglowca. Poznaliśmy postać naukowca Józefa Rotblata, współtwórcę pierwszej bomby atomowej. Był on założycielem i liderem pacyfistycznego ruchu naukowców Pugwash oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Wyjaśnialiśmy pojęcia: ropa naftowa, węgiel, energia jądrowa. Rozwiązywaliśmy grę: „Znajdź parę”. Rozmawialiśmy dlaczego prąd jest ważny? Dzielnie realizujemy poszczególne zadania w programie. Dotyczą one historii pozyskiwania energii, prądu elektrycznego, energii odnawialnej oraz energii przyszłości. Na zajęciach przeprowadzaliśmy wiele ciekawych doświadczeń.
W ciągu dwóch miesięcy istnienia naszego koła przeprowadziliśmy też eksperymenty z grupą dzieci uczęszczających na świetlicę, sprawdzaliśmy jak działają auta na wodór i wytwarzaliśmy prąd z turbiny wiatrowej. A co najważniejsze przygotowywaliśmy się do wykonania pracy na podgumowanie I etapu. O tym jednak powiadomimy w innym terminie. Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań na profilu FB. https://www.facebook.com/SPGorkiGrubaki.Jaczewskiego