News
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Górkach- Grubakach w projekcie „Być jak Ignacy”.
05.05.2020
Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Fr. Jaczewskiego
w Górkach- Grubakach
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Górkach- Grubakach w projekcie „Być jak Ignacy”.
Wiele doświadczeń, emocji, ciekawych doznań oraz ogromnej dawki wiadomości
i umiejętności dostarczyła nam realizacja projektu „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG. Działania związane z projektem kończymy w maju. Wraz z Kołem Naukowym „Nauka z Górki” realizowaliśmy przedsięwzięcie uczestnicząc w 16 lekcjach,
na których wykonywaliśmy różnego rodzaju doświadczenia, wyzwania oraz badania zalecane przez organizatora. O szczegółach możecie dowiedzieć się śledząc szkolną stronę www.szkolagorkigrubaki.pl. Kończąc okres realizacji zadania chcielibyśmy podzielić się pozaprogramową działalnością, która podbudza do kreatywnych działań nie tylko nauczyciela odpowiedzialnego za realizację zajęć, ale również uczestników. W ramach tego programu odbyliśmy wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas pobytu obejrzeliśmy film pod tytułem: „Księżyc, Niebo i Słońce” opowiadający o gwiazdozbiorach, podróżach kosmicznych i lądowaniu na Księżycu (co nierozerwalnie było powiązane
z jednym z naukowców - Mieczysławem Bekkerem). Następnie dzieci przez kilka godzin zdobywały wiedzę przeprowadzając różnorodne doświadczenia w poszczególnych częściach Centrum. Kolejna wycieczka Koła Naukowego odbyła się do Bombkolandii, gdzie dzieci dowiedziały się jaki sposób kiedyś wytwarzano bombki a później same mogły je stworzyć.
To był niezwykle twórczy czas spędzony wspólnie z rodzicami. Mieliśmy jeszcze w planie zajęcia w Manufakturze cukierków, ale epidemia pokrzyżowała nasze plany.
Poznając biografię Stanisławy Adamowiczowej mówiliśmy o jej zasługach związanych z badaniami nad rozprzestrzenianiem się epidemii, pandemii, wirusów i bakterii. Nikt wtedy nie sądził, ze na własnej skórze przyjdzie nam tego doświadczać. Mówiliśmy podczas zajęć o destrukcyjnej roli bakterii ale też nie zapominaliśmy, ze bakterie towarzyszą nam na każdym kroku i nie zawsze wywołują choroby. O tym przekonali się nasi uczniowie podczas wyjazdu do Oczyszczalni Ścieków w Węgrowie. Uczniowie mogli zobaczyć jak bakterie pracują dla dobra ludzi. Była to kontynuacja zajęć, podczas których nasi „naukowcy”
z nauczycielem biologii wytwarzali jogurt naturalny oraz zakładali kompostownik.
Nasze zajęcia, związane z Janem Czochralskim powiązaliśmy z pracą chemika. Uczniowie dowiedzieli się czego do pracy potrzebuje ten naukowiec, jakich narzędzi, przyborów, odczynników, preparatów używa. Niewątpliwą atrakcją dla uczniów klasy V należących do koła naukowego, były doświadczenia które mogli obejrzeć i wziąć czynny udział dzięki życzliwości nauczyciela chemii.W ramach poznawania Mieczysława Bekkera
i jego wynalazków, nasze działania obejmowały przede wszystkim tematy związane
z kosmosem. Uczniowie poznawali fazy księżyca, układ słoneczny, ale przede wszystkim pracowali nad skonstruowaniem łazika księżycowego.
Jednak całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez współpracy z różnymi instytucjami, nauczycielami, którzy nie odmawiali pomocy, rodzicom którzy chętnie uczestniczyli w wielu działaniach: pomogli w organizacji turnieju gier planszowych, uczestniczyli w zajęciach „Aktywne ferie z „Być jak Ignacy”, pomagali w wykonywaniu prac i doświadczeń, uczestniczyli w spotkaniach m.in. z przedstawicielkami SANEPID-u, ufundowali zakup książek do szkolnej biblioteki, czy nagród w konkursach oraz głosowanie na Nagrodę Publiczności. Wszystko to wymagało poświęcenia czasu i dużego zaangażowania. Mieliśmy zorganizować podsumowanie zapraszając ich na wystawę Wirusów i bakterii w rozmiarze XXL, niestety sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła nam organizację tego przedsięwzięcia. Jesteśmy tym faktem zasmuceni, gdyż prace wykonane przez uczniów są naprawdę imponujące.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o obejrzenie wirtualnej galerii, która niebawem zostanie udostępniona na stronie szkoły oraz oficjalnym fanpage-u w serwisie Facebook.
Jednocześnie chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc i wspierały nas w realizacji tego programu, którego podsumowanie zobaczą Państwo w najbliższym czasie.
Z poważaniem,
Opiekun koła naukowego - Bożena Rudnik