Logo Gmina Korytnica

News

News zdjęcie id 318

Szkoła Podstawowa w Górkach – Grubakach przystąpiła do realizacji III edycji programu „Być jak Ignacy”

21.03.2019

Szkoła Podstawowa w Górkach – Grubakach  przystąpiła do realizacji III edycji programu „Być jak Ignacy” – Zostań Bohaterem Nauki, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów, rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego, popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań, popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej, kształtowanie postaw patriotycznych oraz promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu i obserwowaniu. W ramach programu odbędą  się pozalekcyjne zajęcia Szkolnego Koła Naukowego poświęcone następującym polskim naukowcom: Marianowi Rejewskiemu, Kazimierzowi Funkowi, Janowi Szczepanikowi, Henrykowi Magnuskiemu. Zajęcia te prowadzone będą w oparciu o przygotowane materiały przez Organizatora czyli Fundację PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza tj. filmy, komiksy edukacyjne, niesamowite eksperymenty, gry.

 

Dodatkowo Szkolne Koło Naukowe  „Nauka z Górki” podejmie szereg działań promujących Koło Naukowe w środowisku lokalnym, zorganizuje współpracę z rodzicami uczniów, nauczycielami. Ponadto  stara się inicjować działania ogólnoszkolne.

 

W styczniu w ramach Szkolnego Koła Naukowego uczniowie uczestniczyli w cyklu 4 lekcji poświęconych Janowi Szczepanikowi, polskiemu wynalazcy, który wymyślił telektroskop – urządzenie, które dało początek telewizji, pierwszą na świecie maszynę tkacką, która przyczyniła się do rozwoju przemysłu włókienniczego czy kamizelkę kuloodporną, która do dziś jest stosowana np. przez policję,wojsko. W trakcie zajęć uczniowie nie tylko poznali życie i dorobek Jana Szczepanika, ale zbudowali swój pierwszy projektor, dzięki któremu mogli poczuć się jak operatorzy filmowi, wyświetlając film swoim koleżankom i kolegom.

               

W lutym w ramach Szkolnego Koła Naukowego uczniowie wzięli udział w cyklu 4 lekcji poświęconych

Kazimierzowi Funkowi, odkrywcy witamin. W trakcie zajęć uczniowie nie tylko poznali życie i dorobek

polskiego biochemika, ale także zdobyli cenne informacje na temat roli witamin w naszym życiu.

Pracując w grupach zredagowali „Listy do dzieci” oraz zaprezentowali scenki reklamujące wybrane

witaminy. Swoje działania uczniowie wzbogacili o sporządzenie prawidłowego jadłospisu, przygotowania zdrowych posiłków na lekcji techniki oraz  liczenie kalorii na lekcji matematyki.

 

Bohaterem marca był Marian Rejewski , który wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim złamał szyfr Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej.  Ten miesiąc był niezwykle pasjonujący nie tylko dla uczestników koła, ale także wszystkich uczniów naszej szkoły.  Każda klasa uczestniczyła w „Tygodniu z szyfrowaniem i kodowaniem”.  Szyfrowali wszyscy i na wszystkich zajęciach obowiązkowych i pozalekcyjnych, od religii , matematyki, technik po zajęcia świetlicowe. Szyfry łamali zarówno przedszkolacy jak i klasa VII.  21 marca witaliśmy wiosnę eventem naukowym, do którego włączyli się wszyscy nauczyciele. Każdy przygotował jakiś eksperyment.  Do działań tych włączyliśmy także rodziców. Były eksperymenty z wodą, chemiczne, wybuchy wulkanu, wirujące mleko. To był naprawdę wyjątkowy czas dla wszystkich.

 

Przed nami życiorys ostatniego bohatera – Henryka Magnuskiego.

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy w Korytnicy

ul. Adama Małkowskiego 20
07-120 Korytnica
tel.: 25 661-22-84 
fax: 25 661-22-60
e-mail: ug@korytnica.pl
godziny pracy: pon. - pt. 7.30-15.30

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.