News
Wystartował konkurs FIO Mazowsze Lokalnie!
06.03.2019
Wystartował konkurs FIO Mazowsze Lokalnie!
Biesiadowanie w nowej altanie, kapsuła czasu łącząca pokolenia, rodzinne spotkania w kajaku, konny rajd niepełnosprawnych, złota plaża, jak uszyć marzenia, to tylko niektóre pomysły na wykorzystane dotacji FIO-Mazowsze lokalnie. Każdy pomysł może uzyskać dofinansowanie wysokości od 1 500,00 zł do 5 000,00 zł.
To już szósta edycja konkursu dedykowana młodym organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z Mazowsza, w którym można uzyskać mikrodotację w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Jaki jest cel programu?
Głównym celem programu jest wsparcie działań, które inicjują współpracę mieszkańców Mazowsza na rzecz dobra wspólnego. W ramach konkursu, przewidywane jest przyznanie mikrodotacji na projekty, które zakładają współdziałanie mieszkańców, wynikają z konkretnych potrzeb, mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania i mierzalne rezultaty.
Celem programu nie jest rozdawnictwo pieniędzy, tylko danie pewnego impulsu do działania. Słyszymy to także od uczestników, że możliwość pozyskania dotacji jest jedynie bodźcem, żeby usiąść i zastanowić się razem co można zrobić na rzecz dobra wspólnego. – mówi Daniel Prędkopowicz ze Stowarzyszenia Europa i My, koordynator programu – Cieszymy się że tym małym wkładem dajemy możliwość rozpoczęcia aktywności obywatelskiej na poziomie lokalnym.
Jakie projekty maja szanse na dofinansowanie?
Tak jak w poprzednich latach uruchomione są trzy ścieżki:
- Inicjatywy oddolne – inicjujące wspólne działania mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Ważnym elementem tych wniosków powinno być wspólne angażowanie obywateli, adekwatne, spójne działania projektowe prowadzące do dobra wspólnego oraz trwałość rezultatów
- Wsparcie grup samopomocowych – projekty wspierające działania przeciw wykluczeniu społecznemu i zawodowemu oraz z zakresu wyrównania szans. W tej ścieżce szanse maja projekty skierowane do osób chorych, z problemami natury psychicznej, społecznej lub do ich najbliższych, którzy razem z nimi borykają się z trudnościami. Wspierane będą działania niosące nową ofertę lub nowe działania. Nie będą wspierane typowe formy wsparcia wcześniej już stosowane.
- Rozwój organizacji – to projekty wspierające nowo powstałe organizacje (nie starsze niż 30 miesięcy). Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług.
Tak jak w roku ubiegłym ważnym elementem konkursu jest dotarcie to tych gmin w których jeszcze nie dofinansowano żadnego projektu. Obszary te nazwaliśmy białymi plamami. 25% dotacji przekazane zostanie na dofinansowanie projektów z tych gminach.
Organizujemy inspiratoria środowiskowe podczas których osoba prowadząca przedstawi kilka dobrych praktyk, projektów realizowanych na Mazowszu w ramach FIO Mazowsze Lokalnie, zainicjuje dyskusję na temat lokalnych wyzwań i potencjałów oraz wesprze grupę w wypracowaniu pomysłów na projekty – mówi Katarzyna Sekutowicz ze stowarzyszenia BORIS – Już w tej chwili są zaplanowane inspiratoria w Rzewinie, Pokrzywnicy, Zatorach i Małkini Górnej.
Listę gmin do tej pory nie objętych wsparciem można znaleźć na stronie www.mazowszelokalnie.pl. Jednak składać wnioski mogą grupy i organizacje ze wszystkich gmin województwa mazowieckiego – każdy ma szansę dostać mikrodotację.
Wnioski konkursowe należy składać w terminie od 25 lutego do 18 marca 2019 roku do godz. 12:00 za pomocą generatora on-line.
FIO-Mazowsze Lokalnie to minimum formalności. Wniosek ma formę krótkiej fiszki i jest składany w formie elektronicznej. Ocena jest dwuetapowa. Realizatorzy są zapraszani na rozmowy z ekspertami, aby przedstawić swój pomysł na lokalne działanie czy rozwój swojej organizacji.
Operatorów programu „FIO-Mazowsze Lokalnie” wspierają Ambasadorzy, którzy na swoje barki przejmą część działań związanych z m.in. dotarciem do lokalnych grup nieformalnych, aktywnym informowaniu i doszkalaniu potencjalnych beneficjentów. Pracy tej będą służyć suprewizje środowiskowe , konsultacje i wspomniane wcześniej inspiratoria.
Więcej informacji o konkursie na stronie www.mazowszelokalnie.pl
Kontakt telefoniczny: 0801 055 100 lub 22 450 98 73
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MazowszeLokalnie
Ewa Owczarek 725 022 233
***
Dodatkowe informacje:
„Mazowsze Lokalnie uruchamia energię społeczną”, jest projektem wsparcia dla młodych organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Celem głównym projektu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i obywatelek oraz organizacji pozarządowych w życie publiczne. Jego realizacja ma umożliwić mieszkańcom włączenie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych. Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Więcej na: www.mazowszelokalnie.pl
***
Stowarzyszenie Europa i My – to niezależna organizacja pożytku publicznego, która od 2002 roku aktywnie pomaga lokalnym społecznościom, finansuje oddolne inicjatywy, promuje wolontariat i wzmacnia trzeci sektor. Do głównych działań stowarzyszenia należy także wspieranie współpracy międzypokoleniowej oraz rozwój aktywności młodzieży, Stowarzyszenie Europa i My posiada status Ośrodka Działaj Lokalnie. www. europaimy.org.
Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS – jest niezależną organizacją pozarządową, która wspiera wszelką aktywność obywatelską – w tym organizacje pozarządowe oraz inicjatywy społeczne – w ich działaniach na rzecz dobra publicznego. BORIS podejmuje działania zarówno na poziomie lokalnym, jak i na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Celem prowadzonych inicjatyw jest wspomaganie rozwoju lokalnych organizacji, a przez to – rozkwit małych lokalnych społeczności. wwwboris.org.pl
Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku – jest organizacją pozarządową, która realizuje i wspiera oddolne inicjatywy obywatelskie oraz animuje współpracę trzech sektorów: publicznego, biznesowego oraz społecznego na rzecz dobra wspólnego. Członkowie stowarzyszenia działają w przekonaniu, że społeczności lokalne posiadają potencjał do rozwiązywania swoich problemów. W samoorganizującym się społeczeństwie widzi główny motor prorozwojowy, który wspierać powinny działania instytucji publicznych. www.krzesk.
Fundacja Fundusz Współpracy – Jesteśmy jedną z najdłużej działających w Polsce instytucji powołanych do obsługi zagranicznych środków pomocowych – Skarb Państwa ustanowił Fundację „Fundusz Współpracy” we wrześniu 1990 roku. Od początku naszym celem było wspieranie gospodarczego i społecznego rozwoju Polski oraz państw, do których kierowana była pomoc zagraniczna i rozwojowa RP, w szczególności poprzez przyjmowanie i dystrybucję środków pieniężnych i rzeczowych pochodzących z Unii Europejskiej, innych instytucji międzynarodowych oraz zagranicznych instytucji rządowych i prywatnych.