News
Kukurydziane Żniwa
24.10.2017
Kukurydziane Żniwa
Nadszedł okres zbiorów kolejnych płodów rolnych, a mianowicie kukurydzy, która na terenie powiatu węgrowskiego uprawiana jest na znacznej powierzchni gruntów rolnych. Okres intensywnych prac polowych przy zbiorze i przetwarzaniu kukurydzy wiąże się z ryzykiem występowania wypadków, które mogą prowadzić do ciężkich urazów ciała, a nawet śmierci.
Prace przy zbiorze kukurydzy przeznaczonej na paszę, jej transporcie i składowaniu na pryzmach i w silosach odbywają się przy użyciu ciężkich maszyn i środków transportowych, co wiąże się z licznymi zagrożeniami wypadkowymi.
Aby uniknąć wypadków przy pracach związanych ze zbiorem kukurydzy, transportem i składowaniem należy zastosować się do wielu bardzo ważnych zasad bezpieczeństwa pracy na poszczególnych jej etapach.
Podczas zbioru kukurydzy na masę zieloną:
- Przed uruchomieniem silnika lub innych zespołów sieczkarni samobieżnej należy ostrzec osoby przebywające w pobliżu, używając np. sygnału dźwiękowego i upewnić się, czy w pobliżu nie znajdują się osoby postronne, a zwłaszcza dzieci.
- Nie należy włączać mechanizmów roboczych sieczkarni przed upewnieniem się, czy nie stwarza to zagrożenia dla innych osób.
- Przed rozpoczęciem pracy należy uzgodnić z operatorem ciągnika z przyczepą zasady opróżniania sieczkarni z rozdrobnionej kukurydzy.
- Na pomoście lub w kabinie sieczkarni samobieżnej może przebywać jedynie operator.
- Operator ciągnika nie powinien podjeżdżać do miejsc nawrotów na polu ze względu na zagrożenie kolizją z sieczkarnią samobieżną.
- Wszystkie ruchome i wirujące części maszyn muszą mieć osłony. Uszkodzone, bądź niekompletne należy niezwłocznie zastąpić nowymi.
- Przy włączonych napędach maszyny nie wolno zbliżać się do elementów będących w ruchu.
W czasie transportu kukurydzy należy przestrzegać następujących zasad:
- Agregacji ciągnika i maszyny lub przyczepy powinna dokonywać tylko jedna osoba. Nie wolno dopuszczać, aby między ciągnikiem a doczepianą maszyną lub przyczepą przebywały inne osoby. Osoba pomagająca w sprzęganiu powinna stać poza strefą bezpośredniego zagrożenia oraz być widoczna przez kierującego ciągnikiem.
- Jadąc po drodze publicznej należy stosować się do przepisów ruchu drogowego i przepisów transportowych oraz dostosować prędkość jazdy do warunków i rodzaju przewożonego ładunku.
- Sieczkarnie samobieżne, ciągniki i przyczepy powinny być właściwie oznakowane za pomocą trójkątów dla pojazdów wolnobieżnych, odpowiednie odblaski oraz sprawne oświetlenie.
- Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia i być stabilny.
- Materiały sypkie należy przewozić w szczelnej skrzyni ładunkowej dodatkowo zabezpieczonej przed rozsypaniem i zanieczyszczeniem drogi (np. przykryte plandeką).
Podczas rozładunku i składowania rozdrobnionej kukurydzy:
- Należy zachować bezpieczną odległość od poruszających się pojazdów i środków transportowych.
- Operator ciągnika przed wykonaniem manewrów powinien upewnić się czy w pobliżu nie znajdują się osoby postronne.
- Zabronione jest przebywanie osób w strefie rozrzucanego materiału.
- Wzbronione jest dokonywanie wywrotu ładunku w kierunku pochylenia terenu oraz jazda z uniesioną skrzynią ładunkową.
- Podczas prowadzenia prac wyładowczych przebywanie osób pomiędzy uniesioną skrzynią a konstrukcją przyczepy jest zabronione.
- Nie wolno użytkować przyczepy w czasie jazdy z rozpiętymi i opuszczonymi burtami.
- Nie wolno przewozić ludzi na błotnikach ciągnika, dyszlach, zaczepach, pomostach i w przyczepie.
Nie należy zapominać również o tym, że:
- Nie wolno użytkować sieczkarni, ciągników i przyczep osobom nieposiadającym stosownych uprawnień, a zwłaszcza dzieciom.
- Z ciągnika i sieczkarni samobieżnej należy wychodzić tyłem stosując się do zasady trzech punktów podparcia oraz korzystać z uchwytów. Nie wolno pomijać stopni drabinek wejściowych, a stopy ostrożnie i powoli stawiać na stopniach oraz podłożu.
- Wał przegubowo-teleskopowy przekazujący moc z ciągnika do maszyny musi być zabezpieczony osłoną na całej długości oraz posiadać łańcuszki zabezpieczające, przymocowane do nieruchomych elementów ciągnika i maszyny. Nie wolno zbliżać się do pracującego wału przegubowo-teleskopowego. Przed włączeniem wału należy upewnić się, aby nikt nie znajdował się w strefie pracy wału. Wzbronione jest przechodzenie nad i pod wałem, a także stawanie na nim.
- Nie wolno wykonywać żadnych prac związanych z obsługą sieczkarni, ciągników, środków transportowych i innych maszyn osobom nietrzeźwym lub po użyciu środków odurzających, psychotropowych, itp.
Drodzy Rolnicy, powyższe zasady bezpieczeństwa pracy w rolnictwie należy stosować nie tylko podczas zbioru kukurydzy, ale także innych płodów rolnych. Stosowanie się do powyższych zasad uchroni przed występowaniem wypadków podczas pracy w rolnictwie skutkujących utratą zdrowia lub życia.
Placówka Terenowa KRUS w Węgrowie do końca III kw. 2017 r. odnotowała 90 zgłoszeń wypadków z terenu powiatu węgrowskiego. To o 1 wypadek mniej niż w tym samym okresie w 2016 r. Nieznaczny wzrost wskaźnika wypadkowości, liczonego na 1000 ubezpieczonych, z 14,9 w III kw. 2016 r. do 15,4 w III kw. 2017 r. związany jest z występującym spadkiem liczby ubezpieczonych w KRUS rolników i domowników.
Jarosław Gago
Starszy Specjalista ds. prewencji i rehabilitacji
Placówka Terenowa KRUS w Węgrowie