News
Korytnica z ekologią za pan brat - etap 3
30.11.2015
Program edukacji ekologicznej "Korytnica z ekologią za pan brat - etap 3" obejmuje swoim zasięgiem uczniów i rodziców dwóch szkół podstawowych znajdujących sie na terenie gminy Korytnica, woj. mazowieckie. Łącznie 134 uczniów. Obwody tych szkół obejmują uczniów z 9 miejscowości gminy Korytnica, położonych po jej przeciwnych krańcach.
W ramach zadania w Szkole Podstawowej w Górkach - Grubakach odbędą się szkolenia tematyczne z wykorzystaniem aktywizujących metod w różnych grupach wiekowych dla 70 uczniów z poszczególnych klas. Łącznie zaplanowane jest 56 godzin.
Ponadto w szkole odbędzie się seminarium, w którym weźmie udział około 80 osób, na temat „Ptaków występujących na obszarze Ostoi Nadliwieckiej” z udziałem ornitologa, leśniczego, zaproszonych gości, uczniów oraz rodziców. Jednym z punktów seminarium będzie prezentacja oraz rozpowszechnienie broszury informacyjnej wykonanej przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Górkach – Grubakach.
W ramach projektu odbędą się także konkursy plastyczny na temat ptaków, występujących w dolinie Liwca w czterech kategoriach wiekowych:
I - oddział przedszkolny,
II – kl. I-III ,
III – kl. IV – VI,
IV rodzice.
Kategoria I – „ Ptaki najbliższej okolicy” – rysunek wykonany kredkami
Kategoria II – „ Ptaki leśne” – wyklejanka , wydzieranka
Kategoria III – „ Ptaki drapieżne” – szkic dowolnego ptaka drapieżnego
Kategoria IV – Figurka przestrzenna wybranego ptaka, wykonana dowolną techniką.
Ponadto zaplanowany jest zakup pomocy dydaktycznych, które pozwolą w atrakcyjny sposobów zrealizować zaplanowane treści. Stanowić będą doposażenie bazy edukacyjnej - pracowni edukacji ekologicznej, powstałej w Szkole Podstawowej w Górkach - Grubakach w ubiegłym roku kalendarzowym, ze środków pozyskanych z WFOŚ I GW w Warszawie.
W Szkole Podstawowej w Maksymilianowie zadanie przeznaczone jest dla 64 uczniów klas 0- VI oraz nauczycieli i mieszkańców lokalnego środowiska.
Program będzie realizowany w trzech grupach wiekowych:
- Oddział przedszkolny – 13 dzieci /13 godzin/
- Klasy I – III – 28 uczniów /22 godziny/
- Klasy IV – VI – 23 uczniów /23 godziny/
Szczegółowe scenariusze stanowią załącznik do wniosku.
Tematyka zajęć ekologicznych będzie dostosowana do grupy wiekowej. W każdej grupie wiekowej będzie przeprowadzone po 10 zajęć. Zajęcia będą prowadzone w formie warsztatów, nieodpłatnie, przez nauczycieli. Ponadto zostanie zorganizowany wyjazd edukacyjny dla wszystkich grup do szkółki leśnej oraz wycieczki do pobliskich lasów. Odbędą się spotkania z leśnikiem i przedstawicielem koła łowieckiego. W poszczególnych grupach odbędą się konkursy utrwalające i promujące zdobytą podczas programu wiedzę:
- konkurs wiedzy ekologicznej „ Ekologia- nasza przyszłość”, kl. III-VI
- konkurs plastyczny „Nasz las”, kl. O-III
-konkurs na najpiękniejszy plakat „ Las to nie śmietnisko – dbajmy o środowisko!”, kl. I – VI
- konkurs na strój ekologiczny, kl. O – VI.